Tecno Pova Slim 5G Price in Bangladesh
Official Price
| 8/256 GB | 29,999 |
Tecno Pova Slim 5G Full Specification
| General | |
|---|---|
| First Release | 08 October, 2025 |
| Status | Available |
| Color | Sky Blue, Slim White, Cool Black |
| Network | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual nano SIM |
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1224 x 2720 pixels |
| Technology | AMOLED |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | 144Hz refresh rate, 3D curved, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Back Camera | |
|---|---|
| Setup | Dual |
| Resolution | 50MP, f/1.8, (wide), PDAF + 2MP, (depth) |
| Features | PDAF, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Setup | Single |
| Resolution | 13MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Performance | |
|---|---|
| OS | Android 15, HiOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| Processor | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8 GB (+ 8 GB Extended RAM) |
| Storage | |
|---|---|
| ROM | 128 GB, 256 GB |
| Available Variant | 8/128 GB, 8/256 GB |
| Micro SD | No |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5160 mAh, Li-Polymer (Non removable) |
| Charging | 45W Fast charging, 100% in 57 min |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes, V5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| USB | Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Style | Punch hole |
| Material | Glass front (Corning Gorilla Glass 7i), glass-fiber reinforced plastic back |
| Dimensions | 164.23 x 75.91 x 5.95 mm |
| Weight | 156 grams |
| IP Rating | Limited, IP64 dust tight and splash resistant |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint | Yes, under display optical |
| Face Unlock | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Speaker | Yes, with stereo speakers |
| Audio Jack | No (Uses charging port) |
| Others | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, ambient light |
| Made By | Tecno |
| Made In | Various |
Ratings
4.94
out of 5
Design
5.0
Performance
4.7
Software
5.0
Features
5.0
Price
5.0
Mini Review
of Tecno Pova Slim 5G
No Review Found !
Similar Devices
BLOG
4.94
out of 5
out of 5
Design
5.0
Performance
4.7
Software
5.0
Features
5.0
Price
5.0
Mini Review
ofTecno Pova Slim 5G
No Review Found !