Tecno Spark 50 5G Price in Bangladesh
Official Price
| 6/128 GB | 23,999 |
Tecno Spark 50 5G Full Specification
| General | |
|---|---|
| First Release | 10 April, 2026 |
| Status | Available |
| Color | Fantasy Purple, Champagne Gold, Mint Green, Titanium Grey, Ink Black |
| Network | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual nano SIM |
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 720 x 1576 pixels |
| Technology | IPS LCD |
| Protection | No |
| Features | 120Hz refresh rate |
| Back Camera | |
|---|---|
| Setup | Single |
| Resolution | 50MP, f/1.9, (main) |
| Features | PDAF, LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Setup | Single |
| Resolution | 8MP |
| Video | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| OS | Android 16, HiOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| Processor | Octa-core, 2.0 GHz up to 2.5 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | |
|---|---|
| ROM | 128GB (UFS 2.2) |
| Available Variant | 6/128GB |
| Micro SD | Yes, dedicated slot |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500 mAh, (Non removable) |
| Charging | 45W Fast charging |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | Type-C 2.0 |
| OTG | Yes |
| NFC | No |
| Body | |
|---|---|
| Style | Hole Punch |
| Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 167.9 x 79.3 x 8.2 mm |
| Weight | 210 grams |
| IP Rating | No, IP54 dust and splash resistant |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint | Yes, side mounted |
| Sound | |
|---|---|
| Speaker | Loudspeaker |
| Audio Jack | Yes |
| Others | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity, gyro (virtual), light, compass |
| Made By | Tecno |
| Made In | Various |
Ratings
4.5
out of 5
Design
5.0
Performance
4.5
Software
5.0
Features
4.0
Price
4.0
Mini Review
of Tecno Spark 50 5G
No Review Found !
Similar Devices
BLOG
4.5
out of 5
out of 5
Design
5.0
Performance
4.5
Software
5.0
Features
4.0
Price
4.0
Mini Review
ofTecno Spark 50 5G
No Review Found !