Samsung Galaxy S25 FE Price in Bangladesh
Official Price
| 8/256 GB | 99,999 |
Samsung Galaxy S25 FE Full Specification
| General | |
|---|---|
| First Release | 10 October, 2025 |
| Status | Available |
| Color | Navy, Jetblack, Icyblue, White |
| Network | |
|---|---|
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual nano SIM or nano SIM + eSIM or dual eSIM |
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Technology | Dynamic AMOLED 2X |
| Protection | Front: Corning Gorilla Glass Victus+ Back: Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Features | 120Hz refresh rate, HDR10+, 1900 nits (peak) |
| Back Camera | |
|---|---|
| Setup | Triple |
| Resolution | 50MP, f/1.8, 1/1.57", (main) 8MP, f/2.4, (3x telephoto) 12MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | Dual pixel PDAF, OIS (main), 3x optical zoom, HDR, panorama, LED flash, Best Face |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, HDR10+ |
| Selfie Camera | |
|---|---|
| Setup | Single |
| Resolution | 12MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2" |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS, HDR10+ |
| Performance | |
|---|---|
| OS | Android 16, One UI 8 Up to 7 major Android upgrades |
| Chipset | Exynos 2400 (4 nm) |
| Processor | 10-core, 1.95 GHz up to 3.2 GHz |
| GPU | Xclipse 940 |
| RAM | 8GB |
| Storage | |
|---|---|
| ROM | 256GB (UFS 4.0) |
| Available Variant | 8/128 GB, 8/256 GB, 8/512 GB |
| Micro SD | No |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4900 mAh, non-removable |
| Charging | 45W wired, PD, QC2, 65% in 30 min |
| Wireless | 15W wireless charging |
| Connectivity | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Hotspot | Yes |
| Bluetooth | Yes, V5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | Type-C 3.2 |
| OTG | Yes |
| NFC | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Style | Hole Punch |
| Material | Glass front, Aluminum frame, Glass back |
| Dimensions | 161.3 x 76.6 x 7.4 mm |
| Weight | 190 grams |
| IP Rating | Yes, IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint | Yes, under display optical |
| Face Unlock | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Speaker | Yes, with stereo speakers |
| Audio Jack | No |
| Others | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, light |
| Made By | Samsung |
| Made In | Various |
Ratings
4.6
out of 5
Design
5.0
Performance
4.5
Software
5.0
Features
4.5
Price
4.0
Mini Review
of Samsung Galaxy S25 FE
No Review Found !
Similar Devices
BLOG
4.6
out of 5
out of 5
Design
5.0
Performance
4.5
Software
5.0
Features
4.5
Price
4.0
Mini Review
ofSamsung Galaxy S25 FE
No Review Found !